Tutu w czterech odcieniach różu

Zwykły wpis

Bardzo często otrzymuję maile z pytaniami dotyczącymi tutu: jak robić, jaki tiul, gdzie kupić gumkę…. Pomyślałam, że na podstawie ostatnio uwiązanej, zrobię taki mały tutorialik. Ta tutka jest duża, bo dla dziewczynki 9 letniej, ale wszystkie rozmiary robi się identycznie.

Opaski.

Do tej wykorzystałam zupełnie przypadkiem kupioną w C&A opaskę (w zestawie 2 szt. – 12 zł), która jest szersza i bardziej się rozciąga, niż te, które można kupić np. na Allegro. W wyszukiwarce trzeba wpisać: ażurowa szydełkowa opaska tutu, opaska tutu, guma tutu, crochet headband lub cokolwiek co można skojarzyć z tutu. Ja ostatnio znowu dostałam prosto z USA, ale rzadko trafia mi się taka okazja. Ogólnie mam spory zapas kupionych w różnych miejscach, ale tylko na swoje potrzeby

IMG_2994Ciemniejsza ma świecący dodatek w kolorze opaski, natomiast jaśniejsza jest ze srebrną nitką.

Tiul.

Najlepszy tiul jest w rolkach o szerokości 15 cm. Rolka polskiego, najbardziej popularnego tiulu ma 9 metrów. Ja zazwyczaj kupuję amerykański, jest cieńszy, przez co dużo przyjemniejszy w dotyku, a rolka ma 22 metry i jedna wystarczy na takie jak ta malutkie tutusie. Gdyby ktoś był zainteresowany to kupuję go na stronie www.goldpol.eu lub u tego samego sprzedawcy, ale przez Allegro. Ten sam tiul lub każdy inny o standardowych szerokościach np. 140 cm można też pociąć na paski o dowolnie wybranej szerokości.

IMG_2993Kolory (od lewej): lt. garnet – ciemny róż, am. beauty – róż Barbie, paris pink – słodki róż, rosette – pastelowy róż

Proces tworzenia.

Dla ułatwienia trzeba poszukać coś (w tym przypadku deska pod ciasto) co ma długość planowanej spódniczki. Ja potrzebowałam ok. 43 cm. Nawijamy tiul, ale nie od razu całą rolkę, ponieważ zrobi się gruba warstwa i po przecięciu, długości warstw różnią się. Nie ma co sobie skracać czasu pracy, bo efekt może nie być ładny.

IMG_2998

Przecinamy i w ten sposób otrzymujemy paski 86 cm.

IMG_2999

Składamy na pół i przewlekamy przez oczko w opasce.

IMG_3000

Ogonki przeciągamy przez powstałą pętelkę i zaciągamy, nie za mocno, żeby nie przerwać oczka, a poza tym mocny węzeł bardzo rozciągnie i usztywni opaskę.

IMG_3002

Jak wyliczyć ile potrzeba pasków, a tym samym ile musimy mieć tiulu?

Jeśli policzymy ile jest dziurek w jednym rządku w opasce, będziemy wiedzieć ile potrzebujemy takich gotowych pasków, a jeśli przeliczymy liczbę dziurek x długość paska, będzie jasne ile potrzebujemy tiulu na zawiązanie jednego rzędu. Następnie przeliczam na rolki uwzględniając długość 9 lub 22 metry.

Ja zawsze uwiązuję trzy rzędy opaski, więc mnożę liczbę dziurek x 3 (liczba rzędów) x długość paska.

Np. moja opaska ma 36 dziurek w rzędzie x 86 cm (długość gotowego paska do spódniczki o dł. 43 cm) x 3 rzędy = 9288 cm tj. 92,88 metrów tiulu.
92,88 : 22 m (rolka) = 4,22 – co by się zgadzało, bo do gotowej spódniczki zużyłam prawie 5 rolek tiulu.

Tiul w trzech rzędach powoduje, że spódniczki są bardzo gęste i dzięki temu wyglądają po prostu pięknie. Małe tutu np. 15-25 cm po uwiązaniu wyglądają jak tiulowy pompon, dłuższe, jak ta, nie sterczą tylko miękko opadają.

IMG_3015

Różne odcienie tiulu dają niesamowity efekt.

IMG_3009

Kupione w komplecie opaski różniły się stopniem rozciągnięcia. Ciemniejsza rozciągała się deko więcej, dlatego to ją wykorzystałam do tej spódniczki.

IMG_3017

Sesja była bardzo szybka, ale Majula błyskawicznie i profesjonalnie wcieliła się w rolę baletnicy 🙂

IMG_3019

IMG_3020

IMG_3024

IMG_3237

10 Responses »

  1. Pingback: Cytrusowa tutu | Majulowo

  2. Pingback: Wiosenna tutu | Majulowo

  3. A które opaski polecasz, jakiej szerokości by się nie zwijały w rulon? Będę robiła tutu z 3 warstw dla dziewczynki 3,5 roku.

    • Szczerze mówiąc chyba każda ma jakieś wady i zalety, a czy będzie się zwijać czy nie, to zależy od zawiązania tiulu, od tego czy jest luźna czy ciasna na dziecku… Sama raczej nie dam gwarancji, że na 100% nie będzie się zwijać.

  4. Przymierzam sie do takiej spodniczki ,prosze napisac czy z tymi trzema warstwami tiulu nie bedzie za ciężka ? Czy ta ażurowa guma daje radę utrzymac w pasie ? Będę robila dla dwulatki ,troche na wyrost .Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *